paź 11

Zawisła wiecha na najnowocześniejszym biurowcu w Bydgoszczy

Ukończone zostało ostatnie piętro prestiżowego Arkada Business Park. Nowoczesny budynek osiągnął tym samym wysokość ponad 45 metrów. Do końca realizacji ekologicznego biurowca klasy A zostało tylko 6 miesięcy. Będzie to pierwsza inwestycja biurowa w Bydgoszczy, która z uwagi na ubieganie się o eko certyfikat BREEAM, musi spełnić restrykcyjne wymogi jakościowe i środowiskowe. Inwestorem kompleksu biurowego jest Arkada Invest, a generalnym wykonawcą firma Skanska.

W środę, 11 października, nad inwestycją zawisła wiecha. Obiekt osiągnął swój najwyższy punkt konstrukcyjny. Prace związane z realizacją kompleksu rozpoczęły się pod koniec 2016 roku. Górująca nad sąsiadującymi zabudowaniami bryła Arkada Business Park odmieniła panoramę centrum Bydgoszczy przy Rondzie Fordońskim. Doskonałe położenie powstającej inwestycji nad bulwarami, a zarazem przy głównym rondzie w mieście z bardzo dobrze rozwiniętą siecią komunikacyjną zagwarantuje najwyższy komfort pracy przyszłych najemców. Łączna powierzchnia najmu I etapu to ponad 11 tys. m kw., docelowa powierzchnia najmu całego kompleksu to ponad 22 tys. m kw.

Arkada zawsze nadaje rytm. Jako pierwsi stworzyliśmy lofty, pierwsi nadaliśmy kierunek wysokościowcom w mieście, a teraz jesteśmy pierwsi w budynkach biurowych klasy A.
Jestem przekonany, że to początek tworzenia nowoczesnych miejsc pracy w Bydgoszczy
–  mówi Jan Wawrzkowicz, prezes zarządu grupy holdingowej Arkada Invest.

Nie trzeba nikogo przekonywać, że tego typu inwestycja ma pozytywny aspekt nie tylko dla życia gospodarczego miasta, ale także dla jego krajobrazu – zaznaczała podczas uroczystości Maria Wasiak, wiceprezydent Bydgoszczy.

Po uroczystym zawieszeniu wiechy zaproszeni goście przenieśli się do hotelu Słoneczny Młyn, gdzie odbyła się konferencja poświęcona szansom na rozwój rynku biurowego w Bydgoszczy.
Żelbetowa konstrukcja biurowca zawiera 10 kondygnacji nadziemnych i 2 podziemne, na których znajdzie się parking o powierzchni ponad 3,6 tys. m kw. wraz z miejscami postojowymi dla rowerów. Budowa biurowca pochłonie ponad tysiąc ton stali zbrojeniowej i 10 tysięcy metrów sześciennych betonu. Łączna długość okablowania w budynku, m.in. linii zasilających i instalacji elektrycznych wyniesie 350 kilometrów.

Obecnie wykonywana jest izolacja dachów i tarasów, prowadzone są prace instalacyjne, tynkarskie i dociepleniowe. W najbliższych tygodniach realizacja inwestycji wkroczy w kolejny etap prac, związany z robotami drogowymi i wykończeniowymi. W tej chwili na budowie pracuje ok. 150 osób
– mówi Arkadiusz Kowalski, kierownik budowy, Skanska.

Arkada Business Park to pierwsza biurowa inwestycja w Bydgoszczy, która otrzyma najbardziej popularny w Europie certyfikat środowiskowy BREEAM. Obiekt będzie charakteryzował się licznymi tzw. zielonymi rozwiązaniami, obejmą one między innymi innowacyjną wentylację z odzyskiem ciepła i nawilżaniem pomieszczeń biurowych, nowoczesny system zarządzania budynkiem BMS pozwalający na efektywne sterowanie instalacjami znajdującymi się w obiekcie.

W ramach generalnego wykonawstwa jesteśmy zobligowani do uzyskania certyfikatu BREEAM dla Arkada Business Park – mówi Justyna Kobylarz, menadżer projektu, Skanska. – Prowadzenie prac budowlanych w obiektach poddanych ekologicznej certyfikacji przebiega nieco inaczej niż w tradycyjnych budynkach. Już na etapie budowy inwestycja powinna charakteryzować się minimalnym wpływem na środowisko naturalne. Dlatego dbamy o to, aby stopień przetworzenia odpadów pochodzących z budowy był na poziomie minimum 40%, a użyte materiały posiadały odpowiednie certyfikaty jakości – dodaje.

Leave a reply - T H E M E - S H A R E D - O N - W P L O C K E R .C O M